Jeśli posiadasz samochód i domek z ogrodem, z pewnością zastanawiasz się lub zastanawiałeś nad kupnem garażu. Do niedawno dominowały w pełni zabudowane garaże murowane lub blaszane, często nawet z ogrzewaniem. Posiadają one wiele zalet, ale posiadają też wady i dlatego coraz więcej ludzi sięga po alternatywę w postaci drewnianych wiat garażowych. Czym są i jaka jest ich specyfika? Czy lepiej wybrać klasyczny garaż, czy może wiatę garażową?
Największym minusem klasycznych garaży jest na pewno ich cena. Niejednokrotnie koszt metra kwadratowego garażu jest zbliżony do metra kwadratowego domu. Można zadać sobie wówczas pytanie: czy miejsce do parkowania samochodu jest na tyle istotne, by wydawać na nie dużą część swojego budżetu? Dla jednych odpowiedź brzmi tak, dla jednych nie. Na pewno jednak jest to relatywnie wysoki koszt, w stosunku do innych rozwiązań, takich jak np. garaż będący konstrukcją drewnianą.
Ich największą zaletą z kolei jest pełna ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Murowany i blaszany garaże, w pełni zabudowane, całkowicie chronią samochód przed opadami, wiatrem i, w zależności od stopnia zabudowania, także temperaturą. Warto jednak pamiętać, że budowa murowanego garażu wymaga nie tylko większego nakładu finansowego, ale także czasowego. Chodzi zarówno o kwestię samego wybudowania takiego garażu (bardziej skomplikowany projekt, więcej czasu poświęconego na murowanie itp.), ale także o formalności z tym związane. Na zbudowanie murowanego garażu trzeba otrzymać zgodę administracyjną, co często może przeciągać się tygodniami czy nawet miesiącami.
Porozmawiajmy zatem o alternatywie dla klasycznych garaży, czyli o drewnianych wiatach garażowych. Te drewniane konstrukcje, produkowane przez stolarnie i tartaki takie jak tartakdebina.pl zyskują coraz większą popularność w Polsce i nie tylko. Skąd bierze się ich popularność i jakie mają przewagi wobec garaży?
Przede wszystkim jest to ogromna oszczędność finansowa. Poza niewielkimi kosztami związanymi z ustabilizowaniem gruntu, jedynym kosztem wiaty garażowej jest jej kupno i postawienie. Uciekają nam koszty związane z wykonaniem podłogi, posadzki, ściany, okien, bramy czy ogrzewania. Wiata to niskobudżetowa alternatywa, która równie świetnie wywiązuje się ze swojej roli.
Druga zaleta wiat, to brak formalności. Nie są wymagane żadne zgody, nie trzeba wypełniać żadnych dokumentów administracyjnych, Jedyne czego potrzebujesz, to wolne miejsce na działce i kontakt do odpowiedniej stolarni, która profesjonalnie wykona wiatę garażową. Minimum formalności, maksimum zadowolenia.
Warto wspomnieć też o estetyce wiat garażowych. Te drewniane konstrukcje z drewna wyglądają bardzo niecodziennie i oryginalnie; z jednej strony klasycznie, a z drugiej bardzo nowocześnie. Drewno jest pierwszym materiałem budulcowym w historii świata, ale jednocześnie jest bardzo “na czasie”, ze względu na swój ekologiczny, naturalny charakter.
Wiata garażowa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma ogromnych funduszy na klasyczny garaż. Na szczęście dla fanów wiat garażowych, Polska strefa klimatyczna jest dość łagodna i stabilna, dlatego “otwartość” wiat nie powinna mieć negatywnych konsekwencji przez większą część roku.
Artykuł partnera
Polecamy
Najnowsze
Co to jest fabrykacja aluminium?
Fabrykacja aluminium to zaawansowany proces produkcji, który odgrywa kluczową rolę w wielu branżach. Aluminium, ze względu na swoje... [...]