Świder to rodzaj urządzenia wiertniczego, które składa się z obracającego się spiralnego ostrza lub wiertła, które z kolei pełni rolę przenośnika ślimakowego i z łatwością usuwa wywiercony materiał. Obrotowe działanie ostrza tworzy dziurę i usuwa z niej materiał. Jest zwykle napędzany silnikiem spalinowym lub silnikiem elektrycznym, a nawet może być uruchamiany ręcznie na urządzeniu ręcznym.
Wiertnice do ziemi – rodzaje
Najczęściej do robienia dziur w plantacjach ogrodowych stosuje się ręczne świdry do ziemi. Zasilane półautomatyczne świdry do ziemi najlepiej nadają się do wiercenia na gruntach, w gospodarstwach, szkółkach, szklarniach. Wiertnica do ziemi sprawdzi się w rolnictwie, a także przy budowie dróg i autostrad czy tworzeniu ogrodzeń. Ręczny świder to najprostszy typ wiertnicy do ziemi. Są lekkie, przenośne, a także niedrogie i idealnie nadają się do drobnych prac wymagających mniejszego wysiłku, takich jak ogrodnictwo, sadzenie małych drzew i krzewów lub kopanie małych dziur. Zazwyczaj mają szerokość cięcia od 4”-8”, co czyni je idealnymi do wszystkich małych zadań. Jeśli ręczne wiertnice nie wystarczą, aby sprostać twoim potrzebom, to rozwiązaniem mogą być wiertnice zasilane silnikiem lub akumulatorem, co czyni je idealnym narzędziem do prac wymagających głębszego wiercenia. Jeśli zamierzasz kopać od 2 do 12 dołków na godzinę, to jest to idealne narzędzie do pracy. Lekka i łatwa w użyciu konstrukcja sprawia, że doskonale nadają się do sadzenia drzew, stawiania małego ogrodzenia lub wiercenia w gęstym lodzie. Dwuosobowe wiertnice są nieco cięższe niż jednoosobowe. Zazwyczaj napędzane silnikiem dwusuwowym lub czterosuwowym, wiertnice te wymagają do obsługi dwóch osób. W przypadku, gdy trzeba wykopać wiele większych otworów – są idealnym narzędziem do pracy.
Zastosowanie wiertnic do ziemi
Wiertnice są preferowanym sprzętem do użytku przez rolników, ponieważ jest to najtrwalszy, najwydajniejszy sprzęt, który można wykorzystać do celów rolniczych. Głównie używane do wiercenia elektrycznych ogrodzeń słupowych w gospodarstwach rolnych, plantacjach drzew, ogrodach, plantacjach, uprawach warzyw itp. Dzięki możliwości wykorzystania silnika w celu generowania mocy zamiast ramion i nadgarstków napędzany świder jest znacznie szybszym i bardziej wydajnym narzędziem w użyciu. Napędzany silnikiem benzynowym świder jest znacznie szybszy w pracy i bardzo wydajny w użyciu. Jest to najlepszy świder do otworów, jeśli pracujesz w dużym ogrodzie lub przy pracach związanych z kształtowaniem krajobrazu, rolnictwem i budową, które wymagają dużej ilości słupków.
Wiertnica do ziemi — jaką wybrać?
Moc wiertnic waha się od 2HP do 5HP. Większe najlepiej nadają się na twardszą glebę. Kupując świder ziemny, będziesz miał do wyboru silniki dwusuwowe i czterosuwowe. Maszyny z silnikami dwusuwowymi są niedrogie, ale generują dużo hałasu i wymagają dużej konserwacji, podczas gdy maszyny czterosuwowe wytwarzają mniejszy hałas przy prostszej obsłudze. Średnica świder ziemnych waha się od 2” do 12” dla maszyn obsługiwanych przez jedną osobę i do 14” dla obsługiwanych przez dwie osoby. Oczywiście ważne jest, aby określić rozmiar wiertła na zakupionym świrze, ponieważ określi on średnicę tyczek, słupków, które możesz umieścić w wykonanym otworze. Głębokość to kolejny czynnik przy wyborze świdra glebowego. Aby kopać głębiej, potrzebny jest mocniejszy silnik i dłuższa wiertnica. Zazwyczaj głębokość świdra wynosi 76 cm. Aby kopać głębiej, można użyć przedłużenia. Dopasowanie idealnego ostrza do gleby i projektu kopania może wyeliminować przedwczesne zużycie, zmniejszając jednocześnie konserwację i zwiększając zadowolenie użytkownika. Standardowe wiertnice doskonale nadają się do większości zastosowań w ogrodzie i na wsi i doskonale sprawdzają się w miękkich glebach. Standardowe świdry mogą być również używane w glinie, zamarzniętej ziemi i do wiercenia w twardej glebie. Jednak końcówki i ostrza należy zmienić, aby dopasować je do warunków. Do wiercenia w glebach skalistych zawsze zaleca się stosowanie wiertnic o dużej wytrzymałości, aby uniknąć uszkodzeń ostrza.
Polecamy
Najnowsze
Co RODO oznacza dla poczty elektronicznej?
RODO nakłada na organizacje obowiązek ochrony danych osobowych w każdej formie. Zmienia ono również zasady wyrażania zgody i wzmacnia prawa... [...]