Ewolucja kasku strażackiego

Gdyby można było wskazać jeden element ubrania, który wyraźnie odróżnia strażaka, to bez wątpienia byłby to hełm.

To, co widzisz większość strażaków noszonych dzisiaj, jest jednak mieszanką postępu i tradycji. Klasyczny kształt pochodzi z początku XIX wieku, kiedy to hełmy były wykonane ze skóry i metalu. Szeroki rond został zaprojektowany w celu ochrony strażaka przed spadającymi odłamkami, wodą i palącym się żarem. Styl ten przyjął się, a strażacy na całym świecie przyjęli go jako swój własny.

XX wiek przyniósł ze sobą wynalezienie nowych materiałów, takich jak aluminium, włókno szklane i wiele różnych tworzyw sztucznych, które mogły być wykorzystane do poprawy trwałości hełmu strażackiego. Jednak mimo wprowadzenia nowych wzorów, strażacy oparli się nowym stylom i nadal nosili tradycyjne skórzane okrycia głowy. Producenci kasków rozwiązali ten problem, wykonując kaski z nowych materiałów i technologii, ale z zachowaniem tradycyjnych kształtów i cech dekoracyjnych. Obejmowało to również zewnętrzne skórzane pokrycie. Najbardziej zauważalne ulepszenia znajdują się na podsufitce wewnętrznej i systemie zawieszenia.

Dzisiejsze hełmy strażackie są mieszanką starego i nowego. Charakteryzują się one tradycyjnym stylem i skórzanym wyglądem, który jest wykonany z najlepszych materiałów. Materiały są zatwierdzone, ale projekt jest oparty na tradycyjnym skórzanym hełmie strażackim. Interesujące jest to, że wiele straży pożarnych wypróbowało znacznie bardziej nowoczesne style, ale większość z nich powróciła do tradycyjnego wyglądu.

Zobacz również

Nasz portal oferuje szeroką wiedzę z tematyki: pożarnictwa, sprzętu strażackiego, BHP, odzieży bezpiecznej, akcesoriów BHP, odzieży roboczej i wiele więcej. Zapraszamy!