Najlepsza bielizna chroniąca strażaka przed oparzeniami

Zapytaj każdego strażaka o to, jak ważne jest, aby zawsze nosić odpowiednią odzież wierzchnią odporną na ogień - sprzęt do rozjazdów lub koszulę i spodnie strażackie - a większość z nich je dostanie.

Kwestią tego, co noszą pod swoją odzieżą ochronną, jest koń o innym kolorze, ponieważ niektórych strażaków przyciągnęła bielizna wykonana z poliestru i innych tkanin syntetycznych.

Pojawienie się wydajnej bielizny wykonanej w celu nawilżenia knota i utrzymania chłodu użytkownika nadal zyskuje udział w rynku, szczególnie wśród profesjonalnych sportowców i wojowników weekendowych.

POKREWNA CECHA
Co nosić pod swoją rozjazdówką
Wielu uważa, że odzież noszona pod ubraniem ochronnym może stwarzać problemy, jeśli nie jest odpowiednio dobrana.

Nic więc dziwnego, że strażacy, którzy są sportowcami we własnej osobie, bardzo interesują się bielizną, która pomoże im czuć się bardziej komfortowo podczas pracy.

Testy laboratoryjne wykazały, że strażacy noszący syntetyczną bieliznę mogą być bardziej narażeni na poparzenia, ponieważ materiały syntetyczne mogą stopić się i przykleić do skóry. W tych testach bielizna wykonana w 100% z bawełny lub 100% wełny nie zapaliła się, nie stopiła się ani nie zwęgliła podczas testów.

Czego szukać
Istnieje mniej więcej pięć różnych elementów bazowych wykorzystywanych przez producentów do produkcji bielizny ognioodpornej.

Utleniony poliakrylonitryl.
Każdy z tych podstawowych składników jest mieszany z dodatkowymi włóknami wzmacniającymi, takimi jak Spandex lub nylon, aby zapewnić bardziej komfortowe dopasowanie i dłuższą żywotność odzieży.

Producenci stosują również liocel, czyli formę jedwabiu, która składa się z włókna celulozowego wykonanego z rozpuszczającej się masy celulozowej (bielonej masy drzewnej) przy zastosowaniu suchego przędzenia na mokro metodą odrzutową. Włókno likokomórkowe (sprzedawane pod takimi nazwami handlowymi jak Lenzig i Tencel) pomaga zapewnić odporność na ciepło i płomień w różnych mieszankach tkanin.

Producenci muszą stosować się do kilku norm, aby ich odzież była ognioodporna. Oto pięć obowiązujących norm.

Gdzie kupić
Podczas gdy zapotrzebowanie strażaków na bieliznę ognioodporną tworzy rynek dla tych artykułów, o wiele większym rynkiem dla wszelkiego rodzaju odzieży ognioodpornej są sektory przemysłu i produkcji. Dotyczy to w szczególności pracowników wykonujących zawody związane ze sprzętem elektrycznym, spawaniem łukowym, możliwością wybuchu pożaru i tym podobne.

Oto niektórzy z bardziej popularnych sprzedawców skierowanych do tych zawodów. Są to również firmy, które obejmują strażaków w ramach swoich strategii marketingowych.

Anchortex: Majtki bokserskie, długa bielizna, koszule męskie z krótkim rękawem i z długim rękawem. Majtki i biustonosze sportowe dla kobiet.
CarbonX: Koszulki z długimi rękawami i spodnie z długimi rękawami w rozmiarze Unisex.
Carhartt: rozmiary Unisex dla koszulek z długimi rękawami i długimi dolnymi partiami.
Drifire: Bokserskie majtki, długie figi, koszule z krótkim rękawem i długimi rękawami dla mężczyzn. Majtki i biustonosze sportowe dla kobiet.
Porozmawiajmy wreszcie o dobrej parze skarpetek, bo jak mówi stare porzekadło: "Jeśli psy nie są szczęśliwe, to nic nie będzie szczęśliwe".

Zgaduję, że strażacy z dzikiej przyrody spędzają więcej czasu na nogach niż ktokolwiek w straży pożarnej. Wydaje się więc logiczne, że poszukiwanie najlepszych skarpet dla strażaków powinno koncentrować się na tym, co dzikie chłopaki i dziewczyny lubią na nogach.

Darn Tough Vermont oferuje Coolmax skarpetę na buty z pełną amortyzacją, która jest 41% poliestru, 27% nylonu, 26% akrylu, 5% Lycry Spandex i 1% innych włókien. Mają one również buty turystyczne z wełny Merynosów w pełni amortyzowane skarpety, które są 66 procent wełny Merynosów, 32 procent nylonu i 2 procent Lycra Spandex.

REI posiada również skarpety na wędrówki z wełny Merino, nylonu i Lycry Spandex.

Po stronie konstrukcyjnej strażackiej ekskluzywne 9-calowe skarpety strażackie na buty strażackie Red Toe X-Static są wykonane z 82% bawełny, 10% nylonu, 5% Spandexu i 3% X-Staticu. Włókno X-Static Silver jest wykonane z czystego srebra i jest trwale połączone z powierzchnią włókna.

Całoroczna, ponadpołudniowa skarpetka Tactical była również często wymienianym wyborem skarpetek do gaszenia pożarów w kategorii włókniny. W skarpetkach firmy na zimną pogodę zastosowano mieszankę wełny Merino, która dodaje ciepła w chłodniejsze dni.

Kłopoty z tym, że skarpetki spadają w butach bunkrowych? Czy kiedykolwiek myślałeś o skarpetkach do piłki nożnej lub rugby? Nie przewracają się, bo mają w cholewkach trochę gumy, która ma pozostać nad goleniem piłkarskim.

 

Zobacz również

Nasz portal oferuje szeroką wiedzę z tematyki: pożarnictwa, sprzętu strażackiego, BHP, odzieży bezpiecznej, akcesoriów BHP, odzieży roboczej i wiele więcej. Zapraszamy!