Jak zbudować przenośnik łańcuchowy?

Przenośniki łańcuchowe to środki transportu, w którym przemieszczanie się produktów odbywa się poprzez obieg jednego lub dwóch łańcuchów, które są zapętlone. Taki przenośnik charakteryzuje się dużą wytrzymałością, trwałością i wydajnością, dostosowuje się do transportu szerokiej gamy towarów.

Przenośniki łańcuchowe: zastosowanie

Praca przenośnika taśmowego, zasada działania opiera się na cyrkulacji łańcucha zapętlonego wokół bębna napędowego i odbierającego. Napinający łańcuch, przenosi moment obrotowy z koła napędowego na koło napędzane. W trakcie ruchu łańcucha wzdłuż gałęzi roboczej zamocowane na nim zgarniacze, skrzynie lub kontenery przesuwają ładunek. Korpus napędowy przenośnika jest bardzo wytrzymały, wytrzymuje zarówno duży wysiłek fizyczny, jak i znaczne spadki temperatury. Otwiera to drogę przenośnikom tej klasy do warsztatów zakładów metalurgicznych, chemicznych i maszynowych oraz do stacjonarnych zamrażarek o dużej pojemności i powierzchni. Łańcuch może zginać się w dowolnym kierunku, więc konfigurację przenośnika można dobrać w zależności od potrzeb produkcyjnych. Najważniejsze elementy to:

Napęd. Jest to rama, na której zamontowany jest wał napędowy i koło napędowe. Zawiera również napęd silnika elektrycznego i przekładnię zębatą, która przenosi moment obrotowy na wał napędowy.

Napięcie. To jest koniec ramy przeciwległy do strony napędu. Im dalej wał napędzany odsuwa się od wału napędowego, tym większe jest napięcie łańcucha.

Sam łańcuch. Jego ogniwa są kute, spawane lub zmontowane, jak łańcuch rowerowy. Na przenośnikach zgrzebłowych do łańcucha przymocowane są prostopadłe do niego klapki, które poruszając się w masie produktu, przenoszą go wzdłuż. W przypadku przenośników pracujących w warsztatach stosuje się specjalne gatunki stali. Wśród różnorodnych konstrukcji przenośników łańcuchowych wyróżnia się następujące główne typy:

Przenośniki łańcuchowe pionowe - zaprojektowane do podnoszenia ładunku z poziomu na poziom w pionie lub pod stromym kątem. Są wyposażone w chwytaki, pojemniki lub otwarte przestrzenie, aby pomieścić przenoszony materiał lub przedmioty. Ich zaletą są niewielkie gabaryty i możliwość ciągłego dostarczania ładunku. Sterowanie takimi urządzeniami, w przeciwieństwie do wind, nie wymaga ciągłej interwencji operatora ani zautomatyzowanego systemu.

Poziome - Służą do transportu luźnych substancji półpłynnych, zarówno drobno zdyspergowanych, jak i zbrylonych. Zamknięte, pyłoszczelne przenośniki łańcuchowe służą do przenoszenia drobnych materiałów. Przenośniki poziome służą również do dostarczania części na główną linię montażową. Ze względu na swoją wytrzymałość, zdolność przenoszenia wysokiego momentu obrotowego, odporność na ciepło i inne zalety, przenośniki łańcuchowe są popularne w wielu różnych gałęziach przemysłu.:

  • zakłady metalurgiczne;
  • przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją materiałów budowlanych;
  • przedsiębiorstwa rolnicze;
  • firmy przetwarzające, przechowujące i produkujące żywność i produkty spożywcze;

Przenośniki łańcuchowe

Przenośniki łańcuchowe: budowa

Jeśli praca przedsiębiorstwa wiąże się z dużymi obciążeniami, konieczne jest użycie sprzętu, który wytrzyma dużą wagę produktu. Dlatego w takich przypadkach preferowane są przenośniki łańcuchowe. Służą do przemieszczania produktów w pozycji pochylonej i poziomej. Przenośnik łańcuchowy ma szeroki zakres zastosowań, co wyjaśnia jego popularność. Jego elementem trakcyjnym i nośnym jest jeden lub więcej łańcuchów poruszających się po specjalnych prowadnicach. Ruch odbywa się dzięki ramie z gładkimi prowadnicami oraz dołączonej do niej zębatki napędowej i napinającej.

Przenośniki łańcuchowe wyglądają jak rodzaj pudełka z przegrodą w środku. Może różnić się obecnością jednego lub dwóch obwodów równoległych (w zależności od obciążenia projektowego i przeznaczenia). Rolki mają kołnierz oporowy lub powierzchnię cylindryczną. Transportowany ładunek jest przemieszczany górną lub dolną gałęzią w zależności od typu urządzenia.

Wszelkie mechanizmy łańcuchowe do przenośników łańcuchowych mogą być produkowane w postaci składanej lub nierozkładanej. Napęd składa się z jednego / dwóch kół zębatych, które są zamontowane na wale napędowym. Napinając łańcuch, moment obrotowy przenoszony jest z koła napędowego na koło napędzane. Główną cechą konstrukcyjną przenośnika jest możliwość przenoszenia dużych i długich ładunków. Jeśli używany jest łańcuch lamelowy, można transportować produkty jednostkowe o dowolnej wadze lub rozmiarze. Przenośnik łańcuchowy może pracować nawet w warunkach wysokiej temperatury, jeśli nie jest wyposażony w materiały kompozytowe lub polimerowe. Dzięki modułowej konstrukcji przenośnik można wydłużyć lub skrócić do wymaganej długości. Maksymalne obciążenie sięga kilku ton.

Zobacz również

Nasz portal oferuje szeroką wiedzę z tematyki: pożarnictwa, sprzętu strażackiego, BHP, odzieży bezpiecznej, akcesoriów BHP, odzieży roboczej i wiele więcej. Zapraszamy!