Porady i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pożarowego w domu

Ochronić rodzinę przed pożarem w domu
Świadomość potencjalnych zagrożeń pożarowych w Twoim domu pomoże Ci i Twojej rodzinie zachować bezpieczeństwo. W Ameryce pożar pojawia się w domu co 86 sekund. Straż pożarna podejmuje działania mające na celu zapobieganie narażeniu strażaków na działanie czynników rakotwórczych. Jakie kroki można podjąć w celu zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego w Twoim domu?

Miej pod ręką odpowiednie narzędzia
Ponieważ główną przyczyną pożarów w domu jest gotowanie, ważne jest, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieci na urządzeniach kuchennych i mieć w kuchni w pełni funkcjonalną gaśnicę. Upewnij się, że jest ona łatwo dostępna i że wszyscy w domu wiedzą, gdzie się znajduje i jak jej używać. Upewnij się również, że alarm przeciwpożarowy jest zainstalowany we wszystkich głównych pomieszczeniach i lądowiskach w Twoim domu i regularnie je testuj. Sześćdziesiąt procent wypadków śmiertelnych związanych z pożarem w domu spowodowanych jest przez wadliwe czujniki dymu.

Posiadaj plan ewakuacji pożarowej na miejscu
Wyjdź z domu, gdy tylko usłyszysz alarm przeciwpożarowy; masz tylko maksymalnie trzy minuty na bezpieczne wyjście, więc ważne jest, abyś wiedział, jak bezpiecznie i szybko wyjść. Opracuj plan ewakuacji pożarowej ze wszystkich obszarów domu, upewnij się, że każdy członek rodziny zna drogi ewakuacyjne. Upewnij się, że regularnie przeprowadzasz ćwiczenia praktyczne, szczególnie jeśli masz małe dzieci. Pomoże to wszystkim zachować czystą głowę w razie pożaru.

Trzymaj wszystkie drzwi do sypialni zamknięte.
Utrzymywanie drzwi sypialni zamkniętych w nocy może pomóc spowolnić rozprzestrzenianie się potencjalnego pożaru. Badania pokazują, że ilość tlenku węgla w pomieszczeniach z otwartymi drzwiami jest dziesięć razy większa niż w tych, w których drzwi są zamknięte.

Strażacy, pierwsi ratownicy i urzędnicy miejscy, dzielą się tymi nieocenionymi przypomnieniami o bezpieczeństwie ze swoimi społecznościami.

Zobacz również

Nasz portal oferuje szeroką wiedzę z tematyki: pożarnictwa, sprzętu strażackiego, BHP, odzieży bezpiecznej, akcesoriów BHP, odzieży roboczej i wiele więcej. Zapraszamy!