W jaki sposób strój strażacki chroni ciało?

Wszyscy wiemy, jak wygląda bohater. W wiadomościach strażacy wydają się rzucającymi się w oczy scenami, które wykraczają poza nasze najgorsze koszmary. Dzisiaj przyglądamy się bliżej sprzętowi ochronnemu, który pomaga im bezpiecznie poruszać się w niebezpiecznych sytuacjach. Kombinezon strażacki to coś więcej niż tylko marynarka wojenna czy tkanina khaki i odblaskowe paski, które widzimy na pierwszy rzut oka. Na tym blogu oderwiemy z powrotem warstwy, które tworzą cebulowy zespół kombinezonu strażackiego i wyjaśnimy unikalną funkcję każdej warstwy.

1. WARSTWA ZEWNĘTRZNA
Jako warstwa zewnętrzna, warstwa zewnętrzna jest najtrwalszym elementem zespołu kombinezonu przeciwpożarowego. Wśród jej głównych funkcji są:
Ochrona przed ciepłem i płomieniami
Ochrona przed zewnętrznymi substancjami chemicznymi i wodą
Ochrona przed otarciami, przecięciami i ranami
Wytrzymałość i właściwości materiału warstwy zewnętrznej zależy zarówno od jego składu (mieszanki włókien), jak i od jego konstrukcji i wagi. Największą tendencją, którą obserwujemy w 2020 roku, jest dążenie do tego, aby tkaniny były jak najlżejsze, co pozwoli na zmniejszenie stresu cieplnego i dyskomfortu, a jednocześnie będzie satysfakcjonujące, jeśli chodzi o ochronę termiczną i fizyczną.

2. BARIERA WILGOTNOŚCIOWA
Bariera przeciwwilgociowa stanowi środkową warstwę zespołu kombinezonu przeciwpożarowego. Jej główną funkcją jest zapewnienie ochrony przed przenikaniem wody, chemikaliów i patogenów krwiopochodnych.

Bariera przeciwwilgociowa odgrywa również kluczową rolę w oddychalności i izolacji całego kombinezonu, a tym samym w ogólnym poziomie komfortu i ochrony użytkownika. Zazwyczaj składa się ona z zespołu kompozytowego, w którym oddychająca, wodoodporna folia jest połączona z podłożem FR. Orientacja membrany w obrębie zespołu wpływa na ogólne osiągi w następujący sposób:

Membrana skierowana w stronę zewnętrznej powłoki: Zapewnia lepszą izolację i ochronę termiczną.
Membrana skierowana w stronę korpusu: Zapewnia lepszą oddychalność i komfort.
Bardzo ważną kwestią, o której należy pamiętać, jest jakość uszczelnienia szwu nałożonego wzdłuż bariery przeciwwilgociowej, ponieważ ma to kluczowe znaczenie dla wydajności kombinezonu. Najsłabszym punktem strukturalnego kombinezonu przeciwpożarowego jest obszar wokół szwów. Zalecamy częste sprawdzanie szwów, aby upewnić się, że integralność konstrukcyjna kombinezonu pozostaje nienaruszona.

3. BARIERA TERMICZNA
Jako najgłębsza warstwa, bariera termiczna odgrywa kluczową rolę w ogólnej wydajności montażu kombinezonu przeciwpożarowego. Jej głównymi właściwościami są:

Zapewnienie izolacji poprzez stworzenie poduszek powietrznych i mikrokomórów klimatycznych wewnątrz odzieży, aby zapewnić komfort i zminimalizować stres termiczny.
Odprowadzanie wilgoci z dala od ciała, aby zwiększyć komfort użytkownika.
Ułatwienie zakładania i zdejmowania odzieży. Zgrabna wyściółka zapewni poczucie komfortu, ponieważ użytkownik nie będzie musiał walczyć z bielizną, aby włożyć lub przesunąć się w kombinezonie.
Chroni barierę wilgoci przed wszelkimi uszkodzeniami pochodzącymi z wewnętrznej części ubrania.
warstwy ochronneWarstwy ochronne

WARSTWY OCHRONY I KOMFORTU
Czy możliwe jest wykonanie strukturalnego kombinezonu ogniowego z mniejszą ilością warstw? Odpowiedź jest prosta: "Nie", ponieważ każda z trzech warstw ma decydujące znaczenie dla ogólnego funkcjonowania kombinezonu. Kluczowe jest to, że kombinezon posiada solidną powłokę zewnętrzną, odporną na chemikalia, ciepło i zagrożenia fizyczne; barierę przeciw wilgoci, która utrzymuje wodę, chemikalia i patogeny krwiopochodne na zewnątrz; oraz wkładkę termiczną, która chroni barierę przeciw wilgoci przed uszkodzeniem, jednocześnie rozpraszając pot i sprawiając, że kombinezon czuje się tak komfortowo, jak to możliwe.

Montaż może jednak składać się z więcej niż 3 warstw, ponieważ bariera przeciwwilgociowa lub wkładka termiczna i izolacja mogą być od siebie oderwane. Producenci odzieży często wymyślają własne innowacyjne rozwiązania w celu poprawy różnych aspektów montażu poprzez dodanie elementów izolacyjnych, szczelin powietrznych lub podniesionych struktur (na przykład w barierze przeciwwilgociowej, w wykładzinie, a nawet w zewnętrznej powłoce za pomocą podwójnego splotu). 

W TenCate Tkaniny Ochronne, rozumiemy wpływ każdej warstwy na funkcjonalność i komfort Twoich kombinezonów strażackich. Dbamy o tych, którzy się nami opiekują i zapewniamy, że robimy wszystko, co w naszej mocy, aby mieć pozytywny wpływ na ich życie. Dlatego nigdy nie przestajemy wymyślać nowych rozwiązań i technologii, które poprawią codzienną pracę Twoich strażaków - na przykład, poprzez innowacyjne tkaniny, które są lekkie, odporne na ścieranie i ochronne, a jednocześnie dobrze wyglądają przez cały okres ich użytkowania. 

 

Zobacz również

Nasz portal oferuje szeroką wiedzę z tematyki: pożarnictwa, sprzętu strażackiego, BHP, odzieży bezpiecznej, akcesoriów BHP, odzieży roboczej i wiele więcej. Zapraszamy!