Trendy dla strażaków: Komfort vs. Ochrona.

Po służbie, można je znaleźć w odzieży aktywnej. Na służbie, strażacy są bardziej niż kiedykolwiek skoncentrowani na poziomie komfortu, wyglądzie i konstrukcji swoich kombinezonów strażackich. Ale jak ten trend powinien wpłynąć na wybór odzieży ochronnej? Zazwyczaj, im wyższy poziom komfortu, tym niższa ochrona oferowana przez kombinezon strażacki. Na tym blogu badamy zderzenie dwóch krańców tego spektrum, aby pomóc waszej straży w znalezieniu rozwiązania, które zapewni równowagę między komfortem a ochroną.

Historycznie, kombinezony przeciwpożarowe były nieporęczne i ciężkie. Dzisiejsi strażacy oczekują, że ich ubrania będą lekkie, oddychające, miękkie na skórze i dobrze wchłaniające wilgoć. Co sprawiło, że wzrosło zapotrzebowanie na bardziej komfortowe PPE?

Nowa generacja strażaków jest bardziej aktywna, wysportowana i dbająca o zdrowie niż kiedykolwiek wcześniej. Są świadomi korzyści, jakie daje im odzież aktywna w życiu osobistym i oczekują tego samego poziomu ergonomii i dobrego designu w swoich mundurach. Nic dziwnego, że nowoczesne kombinezony strażackie wyglądają bardziej jak dopasowane kombinezony motocyklowe niż bezkształtne ubrania w stylu "ziemniaczanych worków" z przeszłości.

Komfort jest kluczowym wymogiem dla odzieży ochronnej, ponieważ ostatecznie wpływa on na to, jak bezpiecznie kombinezon strażacki jest noszony przez użytkownika końcowego. Ważne jest, aby wysłuchać życzeń i oczekiwań swojej brygady co do komfortu. Jeśli odczują, że ich kombinezon jest niewygodny do noszenia, mogą nie nosić go prawidłowo - co stanowi zagrożenie dla ochrony, jaką oferuje.

COMFORT VS. OCHRONA: ZNALEZIENIE RÓWNOWAGI

W miarę przesuwania się trendu w kierunku nadawania priorytetu wygodzie, gdzie pozostawia to ochronę? Na przykład, czy strażak powinien oczekiwać takiego samego komfortu od swojego kombinezonu strażackiego, który jest skomplikowanym elementem wyposażenia, jakiego doświadcza biegając w koszulce bez rękawów? Istnieją oczywiste ograniczenia narzucone przez poziom ochrony wymagany w związku z zagrożeniem, z którym się stykają, ale naszym celem powinno być zawsze jak największe powielenie tego wrażenia.

Znalezienie równowagi między komfortem a ochroną wymaga również uwzględnienia zróżnicowanych czynności zawodowych strażaków. W ponad 90% przypadków strażacy nie pracują w pobliżu lub bezpośrednio w pożarze. Nawet na miejscu pożaru straż pożarna w większości przypadków ogranicza obszar dotknięty pożarem z zewnątrz: rzadko do niego wchodzą. Tradycyjny kombinezon strażacki, opracowany z myślą o strukturalnych zdarzeniach pożarowych, jest zbyt ciężki i uciążliwy dla większości czynności strażaka. Może on nawet prowadzić do udaru cieplnego lub zawału serca w trudnych sytuacjach fizycznych. W takich przypadkach strażacy uważają, że ich sprzęt ochrony osobistej utrudnia im pracę, zamiast pomagać im w jej bezpiecznym wykonywaniu.

Dlatego zalecamy przeprowadzanie okresowych ocen ryzyka, które uwzględniają specyficzne środowisko pracy. Równie ważna jest próba zużycia, ponieważ pozwala ona Twojej straży pożarnej udzielić informacji zwrotnej, gwarantując, że Twoi strażacy są zarówno wyposażeni, jak i spokojni w swoich kombinezonach strażackich.

NAJLEPSZE Z OBU ŚWIATÓW

W miarę jak nowa generacja strażaków wchodzi na scenę, możemy uczyć się na podstawie ich preferencji tworzyć lekkie, wygodne i ergonomiczne ubrania ochronne - które oferują również najwyższy poziom ochrony, jeśli chodzi o izolację termiczną.

W TenCate Tkaniny Ochronne, jesteśmy zobowiązani do wypełnienia luki pomiędzy komfortem i ochroną dla straży pożarnej, które obsługujemy. Doświadczenie nauczyło nas, że opracowujemy najbardziej innowacyjne tkaniny ochronne, gdy bierzemy Twoje potrzeby za punkt wyjścia. Dlatego właśnie znaczenie dla użytkowników końcowych jest zawsze główną siłą napędową naszych innowacji, w połączeniu z naszym wieloletnim doświadczeniem w branży.

Ciekawe, jakie konkretne kroki mogą Państwo podjąć, aby zapewnić swojej brygadzie wygodniejszą odzież PPE? Nie wahaj się umówić z jednym z naszych ekspertów ds. reagowania kryzysowego; chętnie pomogą Ci oni wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twoich strażaków.

 

Zobacz również

Nasz portal oferuje szeroką wiedzę z tematyki: pożarnictwa, sprzętu strażackiego, BHP, odzieży bezpiecznej, akcesoriów BHP, odzieży roboczej i wiele więcej. Zapraszamy!