5 powodów, dlaczego strażacy potrzebują lekkiego sprzętu ochronnego

Strukturalny zespół ochrony przeciwpożarowej, czyli sprzęt rozjazdowy lub PPE(Personal Protective Equipment), jest cudem inżynierii projektowej, który spełnia swój główny cel - ochronę przed termicznymi zagrożeniami związanymi z gaszeniem pożarów strukturalnych - niezwykle dobrze. Ale czy zdajesz sobie sprawę z zagrożenia dla zdrowia i samopoczucia, jakie niesie ze sobą również praca w PPE?

Oto pięć powodów, dla których strażacy potrzebują lekkiego sprzętu ochrony osobistej:

1. STRES CIEPLNY MOŻE CIĘ ZABIĆ
Dr Denise Smith jest dyrektorem Laboratorium Bezpieczeństwa i Higieny Pracy pierwszej pomocy i ekspertem w zakresie stresu cieplnego i jego wpływu na zdrowie i bezpieczeństwo strażaków. W tej roli pełniła funkcję głównego badacza w ramach projektu Science Medicine and Research & Technology for Emergency Responders (SMARTER), badania wspieranego przez DHS/FEMA Grant Directorate for the Assistance to Firefighters Grant Program with a Fire Prevention and Safety Grant.

Smith i jego zespół badawczy opublikowali kluczowe wyniki projektu w 2015 roku w artykule zatytułowanym "Effect of Heat Stress and Dehydration on Cardiovascular Function", w którym napisali:

Strażacy są narażeni na liczne zagrożenia dla życia, w tym na wysokie temperatury, płomienie, dym, niebezpieczne substancje chemiczne i niestabilne konstrukcje. Pomimo tych zagrożeń, największe zagrożenie dla życia i zdrowia strażaka stanowi obciążenie fizjologiczne, a zwłaszcza obciążenie układu krążenia, związane z gaszeniem pożarów [1].

Smith i jej zespół stwierdzili, że pracując w pełnym składzie strukturalnym i SCBA, strażacy narażają swoje ciała na ryzyko wystąpienia hipertermii i odwodnienia, czynników, które nazwali "strasznymi bliźniakami".

Rozwój "strasznych bliźniaków" prowadzi do zwiększonego obciążenia układu sercowo-naczyniowego, które może przejawiać się na dwa sposoby:

Nagłe zdarzenie sercowe, takie jak atak serca lub udar mózgu.
Wczesny początek zmęczenia, powodujący wolniejszą pracę z twojej strony, co może przyczynić się do zwiększonego wzrostu pożaru (ponieważ pracujesz wolniej), co z kolei może przyczynić się do większego ryzyka poślizgnięć lub upadków w trakcie wykonywania pracy.
Oryginalna grafika Roberta Avseca oparta na informacjach z "Effect of Heat Stress and Dehydration on Cardiovascular Function".
Oryginalna grafika Roberta Avseca oparta na informacjach z "Effect of Heat Stress and Dehydration on Cardiovascular Function" (Wpływ stresu cieplnego i odwodnienia na funkcje sercowo-naczyniowe).
2. CIĘŻSZY PPE ZWIĘKSZA RYZYKO WYSTĄPIENIA STRESU CIEPLNEGO

Strażak jest zagrożony rozwojem "strasznych bliźniaków" od momentu założenia sprzętu do rozjazdów i SCBA. Ciepło ciała jest generowane przez strażaka pracującego w zespole:

Utrudnia chłodzenie organizmu poprzez odparowanie potu.
Zmniejsza mobilność strażaka tak, że musi on pracować ciężej (co pogarsza generowanie ciepła ciała, którego ciało nie może uwolnić).
Kiedy widzisz strażaka o czerwonej twarzy tuż po zdjęciu przez niego części twarzowej SCBA oraz kasku i kaptura, widzisz ciało, które robi wszystko, aby pozbyć się nagromadzonego ciepła. Robi to poprzez pompowanie większej ilości krwi do naczyń głowy i szyi, starając się uwolnić ciepło poprzez promieniowanie (cieplejsza głowa i szyja wystawiona na działanie chłodniejszego powietrza otoczenia) i uzyskać jak największe odparowanie z jedynej skóry, która jest wystawiona na działanie powietrza z zewnątrz.

3. MOŻLIWOŚĆ WYSTĄPIENIA OPARZEŃ PAROWYCH
Wzrost wytwarzanego ciepła ciała - oraz niezdolność ciała do odpowiedniego chłodzenia strażaka poprzez odparowanie potu - stanowi również inne potencjalne zagrożenie dla strażaka: oparzenia parą wodną.

W badaniu rozpoczętym w 2015 roku Narodowy Instytut Testów i Standardów zaczął analizować to ryzyko. W potencjalnym mechanizmie spalania pary wodnej badany jest NIST, para wodna gromadzi się w palarni, przenika przez odzież ochronną strażaków i gromadzi się w warstwie powietrza między ubraniem a skórą. Para wodna z potu ludzkiego również zwiększa wilgotność w tej warstwie powietrza [2].

Twój zespół konstrukcyjny ma trzy kluczowe warstwy tkaniny:

Zewnętrzna powłoka (np. Kevlar, Nomex, PBI) to twoja pierwsza linia obrony przed płomieniami i gorącem.
Środkowa warstwa (bariera chroniąca przed wilgocią), która odpycha płyny z jednej strony, ale umożliwia odparowanie potu.
Najbliżej skóry, pikowana wkładka termiczna do izolacji.
Ta środkowa warstwa - bariera chroniąca przed wilgocią - jest dwukierunkową ulicą, w której para wodna (woda/pot w postaci gazowej) może przeniknąć przez barierę. Podczas gaszenia pożarów wewnątrz konstrukcji, w przestrzeni znajduje się mnóstwo pary wodnej, ponieważ woda, którą aplikujesz na ogień. Para wodna wypełnia przestrzeń również jako produkt uboczny spalania.

Cała ta para wodna w powietrzu oznacza większą szansę, że znajdzie się w stosunkowo suchych miejscach, takich jak przestrzenie powietrzne pomiędzy tymi trzema warstwami PPE. W tych przestrzeniach powietrznych występuje progowa zawartość wilgoci, czyli punkt rosy, przy którym przestrzeń powietrzna nie może już wchłaniać wilgoci.

Gdy te wewnętrzne przestrzenie powietrzne osiągną swoje punkty rosy, wszelka dodatkowa wilgoć dostająca się do tych przestrzeni zaczyna skraplać się w ciekłe kropelki na skórze. To przejście z pary w ciecz uwalnia ciepło i podnosi temperaturę skóry - nie jest to pożądany efekt, biorąc pod uwagę, że ciało stara się pozbyć nadmiaru ciepła.

Podczas gdy badania nad tym zjawiskiem trwają, wiemy, że nieodwracalne uszkodzenia skóry mogą wystąpić w ciągu kilku minut w temperaturze około 118 stopni F (48 stopni C). NIST bada teorię, że gdy poziom wilgoci w warstwie powietrza między skórą a barierą wilgotnościową osiągnie wystarczająco wysoki poziom, może dojść do oparzeń parowych.

4. LŻEJSZA RURA STRUKTURALNA JEST KLUCZEM
Producenci strażackiego sprzętu ochrony osobistej pilnie pracują nad opracowaniem odzieży, która zapewni bezpieczne, skuteczne i wydajne rozwiązanie problemu nadmiernego nagrzewania się, zachowując jednocześnie wymaganą ochronę przed ciepłem zewnętrznym, jakie stwarzają konstrukcyjne środki gaśnicze.

Jednym z aspektów tego dążenia jest projektowanie lżejszego PPE, które zapewnia większą elastyczność i swobodę poruszania się, tak aby PPE pracowało z tobą, a nie przeciwko tobie. Im cięższe i bardziej ograniczające jest wasze PPE, tym ciężej musicie pracować, ryzykując rozwój "strasznych bliźniaków".

Jeśli twoja straż pożarna chce wymienić lub zmodernizować swoje konstrukcyjne środki ochrony przeciwpożarowej, rozważ nowsze, lżejsze opcje. Inżynierowie tkanin w TenCate Protective Fabrics opracowali PBI Peak 5, tkaninę powłoki zewnętrznej, która jest lżejsza (5,6 uncji na plac kwadratowy), z najwyższym odsetkiem włókien PBI dostępnych obecnie na rynku. Korzystając z unikalnej technologii ENFORCE firmy, połączyli oni ochronę termiczną PBI z wytrzymałością kewlaru, aby stworzyć powłokę zewnętrzną, która może sprostać wymaganiom ochrony przeciwpożarowej XXI wieku.

Postępy te oznaczają, że można teraz uzyskać powłokę zewnętrzną, która zapewnia doskonałą ochronę termiczną i jest o 20 procent silniejsza od porównywalnych tkanin, dzięki czemu jest odporna na ścieranie, zużycie, z którymi strażacy stykają się na co dzień. Lżejsza waga oznacza również, że jest mniej sztywna, bardziej komfortowa bezpośrednio po wyjęciu z pudełka i zapewnia dodatkowy zakres ruchu.

5. SPOJRZENIE POZA STRUKTURALNY PPE
Posiadanie odpowiedniego sprzętu do pracy może uczynić Twoją pracę bezpieczniejszą i łatwiejszą, szczególnie jeśli chodzi o zmniejszenie ryzyka stresu cieplnego. Dla wielu straży pożarnych reakcje na pożary w strukturach roboczych, gdzie wymagany jest sprzęt ochrony osobistej o odpowiedniej konstrukcji, stanowią jedynie niewielki procent ich całkowitych reakcji. Te same służby straży pożarnej reagują na znacznie większą liczbę wezwań, w przypadku których ich konstrukcyjne środki ochrony osobistej do gaszenia pożarów działają przeciwko nim, a nie dla nich.

Firma TenCate Protective Fabrics stworzyła nową tkaninę, aby pomóc w rozwiązaniu tego problemu i zapewnić służbom pożarniczym opcje środków ochrony osobistej wykraczające poza strukturalny zespół gaśniczy. Agility Tactical jest lekka (tylko 5 uncji na plac kwadratowy), trwała i zgodna z NFPA 1951, NFPA 1977 i NFPA 1999. Ta potrójna certyfikacja daje obecnie producentom sprzętu ochrony osobistej lżejszą tkaninę, którą mogą wykorzystywać do produkcji wielofunkcyjnego sprzętu ochrony osobistej dla strażaków, przeznaczonego do różnych zadań strażaków niekonstrukcyjnych, w tym do misji ratowniczych i szkoleń.

"Teraz możesz mieć ubranie, które jest zarówno wielofunkcyjne, jak i bardzo wydajne w tych zadaniach, takich jak wydobycie pojazdu, wildland miejski interfejs i dostawa EMS", powiedział Jeff Sedivec, emerytowany strażak (Santa Ana, Kalifornia), a teraz użytkownik końcowy / handlowiec manager rynku dla TenCate Tkaniny Ochronne. "A ponieważ te ubrania nie będą miały nieporęcznej warstwy ochrony termicznej, którą masz w konstrukcyjnym PPE, nosząc je strażak ma mniejsze ryzyko wystąpienia stresu cieplnego i problemów fizycznych, które może wywołać stres cieplny".

Noszenie lżejszego sprzętu ochrony osobistej, który zapewnia większą swobodę ruchu, może w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko stresu cieplnego dla strażaków. Straż pożarna może również zmniejszyć to ryzyko poprzez zapewnienie swoim pracownikom lżejszego sprzętu ochrony osobistej, który lepiej odpowiada niebezpieczeństwom, jakie napotykają podczas wykonywania swojej pracy.

 

Zobacz również

Nasz portal oferuje szeroką wiedzę z tematyki: pożarnictwa, sprzętu strażackiego, BHP, odzieży bezpiecznej, akcesoriów BHP, odzieży roboczej i wiele więcej. Zapraszamy!