Te narzędzie każdy mechanik samochodowy ma w swojej skrzynce warsztatowej

Mechanik samochodowy nie mógłby skutecznie wykonywać swojej pracy bez właściwego wyposażenia. Nawet małe warsztaty powinny posiadać pewien sprzęt, bez którego profesjonalne przeprowadzanie napraw nie mogłoby być możliwe. Niektóre podstawowe narzędzia muszą znaleźć się na wyposażeniu skrzynki warsztatowej każdego mechanika.

6 narzędzi warsztatowych, które każdy mechanik ma przy sobie

1. Klucze warsztatowe

Klucze warsztatowe zaliczana są do jednych z najistotniejszych narzędzi w każdym warsztacie. Mechanik w swojej skrzynce musi mieć różne klucze, w zależności od ich zastosowania. Różnią się one od siebie wyglądem i sposobem wykonania. Wszystkie jednak są potrzebne i stanowią podstawowe wyposażenie skrzynki warsztatowej. Wyróżnić można między innymi: klucze płaskie, sześciokątne, nastawne, nasadowe, oczkowe, fajkowe dwustronne.

2. Wkrętaki

Inaczej nazywane śrubokrętami, są potrzebne do wkręcania wkrętów, kołków i tym podobnym. Poszczególne modele różnią się kształtem oraz wielkością końcówek. Od tych parametrów zależy, do jakiej czynności dokładnie sprawdzi się dany śrubokręt. Dużą popularnością w warsztatach samochodowych cieszą się zwłaszcza wkrętami z wymiennymi końcówkami. Zestaw składający się z uchwytu oraz kompletu końcówek o różnej wielkości, oraz kształcie nie zajmuje zbyt dużo wolnej przestrzeni w skrzynce warsztatowej.

3. Młotek

Uniwersalne narzędzie niezbędne w warsztacie samochodowym. Pozwala na rozwiązanie wielu problemów, jak na przykład odkręcenie zapieczonych śrub, jak i upewnienie się, iż dany element znalazł się w swoim miejscu docelowym. W skrzynce warsztatowej powinien znaleźć się młotek w wersji standardowej oraz młotek gumowy. Model gumowy pozwoli na bezpieczną pracę wokół elementów, które mogłoby się łatwo uszkodzić. Dobrze posiadać narzędzie małe, jak i duże. Mały młotek umożliwi dokładne działanie, natomiast duży będzie dobrą opcją do czynności, przy których niezbędna jest większa siła.

4. Kombinerki

Pozwalają na usunięcie krzywo wbitego gwoździa, jak i cięcie kabli w trakcie prac elektrycznych. Można nimi również przytrzymać nakrętkę śruby w trakcie jej odkręcania. Ponadto, można nimi ścisnąć czy zagiąć metalowy element. To także podstawowe narzędzie w pracy mechanika samochodowego.

5. Ściągacze

Ściągacze do sworzni kulistych, sworzni, łożysk, czy wycieraczek albo kół zębatych rozrządu to następne niezwykle potrzebne narzędzia warsztatowe.

6. Latarka lub lampka

W wielu czynnościach mechanik potrzebuje dobrego oświetlenia, aby móc dobrze wykonywać swoją pracę. Może być to lampka z magnezem, dzięki któremu można zamocować ją na metalowym elemencie i doświetlać wybraną strefę, jak i latarka czołówka. Latarka z gumowym paskiem nakładana na głowę doskonale doświetla miejsce pracy, ponadto nie zajmuje dłoni. Kieruje światło bezpośredni na miejsce, gdzie znajduje się wzrok mechanika.

narzędzia warsztatowe

Narzędzia warsztatowe, które przydadzą się nie tylko w warsztacie

Narzędzia warsztatowe przydają się nie tylko do naprawy samochodów, ale także przy wielu innych czynnościach. Są nieocenione między innymi przy drobnych domowych naprawach lub też do majsterkowania. Warto je uwzględnić także w domowym warsztacie, dzięki czemu będzie można z łatwością naprawić nie tylko pojazd, ale i różne maszyny i urządzenia. Warto postawić na solidne i wytrzymałe narzędzia od dobrych marek. Narzędzia warsztatowe mają wiele zastosowań, okażą się pomocne do niewielkich napraw mechanicznych, elektronicznych, obróbek różnych materiałów, podczas remontów czy praw konstrukcyjno-budowlanych. Nie trzeba korzystać z usług fachowca, a wystarczy wyposażyć się w parę podstawowych narzędzi.

W garażu powinny znaleźć się pewne podstawowe narzędzia ręczne do prostych par, zestaw kluczy wraz z akcesoriami, wysokiej jakości elektronarzędzia, ale także odkurzacz warsztatowy, który pozwoli nam na utrzymanie porządku. Warto zainwestować w gotowy zestaw kluczy, który sprawdzi się do różnych prac, kombinerki, szczypce, młotki czy zestaw śrubokrętów. Okazują się one niezbędne nie tylko w warsztatach samochodowych, ale także we wszystkich domach. Jeśli natomiast zależy nam na samodzielnej naprawie auta, dobrze jest zakupić zestaw dedykowany mechanice samochodowej. Do tego rodzaju napraw przydadzą nam się: klucze do świec zapłonowych, odkręcania kół, filtra oleju czy wyciskania tłoczków hamulcowych. Oprócz tego dobrze wyposażyć domowy warsztat w: elektryczny klucz udarowy, szlifierkę kątową, wiertarkę, prostownik czy agregat prądotwórczy.

Zobacz również

Nasz portal oferuje szeroką wiedzę z tematyki: pożarnictwa, sprzętu strażackiego, BHP, odzieży bezpiecznej, akcesoriów BHP, odzieży roboczej i wiele więcej. Zapraszamy!